ul. Dąbrowskiego 558, 60-451 Poznań

(61) 844 90 50 kontakt@fastserv.com.pl

Benzyna czy diesel? – Oto jest pytanie

Silnik diesla czy beznyna

Samochody na benzynę są z reguły tańsze w zakupie, natomiast samochody z silnikiem diesla spalają znaczenie mniej paliwa. Które wybrać? Decyzja zawsze będzie należała do kupującego. My tylko przedstawiamy poniżej kilka za i przeciw dla każdego z rodzajów silników.

Silnik benzynowy

Posiadają zazwyczaj cichszą i prostszą konstrukcję. Nie bierzemy oczywiście pod uwagę ogromnych, turbodoładowywanych silników sportowych. Aby maksymalnie obniżyć cenę samochodu silniki benzynowe montowane są najczęściej w małych miejskich samochodach. Silniki benzynowe znacznie lepiej niż silniki diesla sprawdzają się na krótkich trasach. Dla samochodu z silnikiem diesla cykliczne trasy poniżej 10 kilometrów mogą ten silnik uszkodzić. Powodem jest to, że na krótkiej trasie silnik taki nie zdąży się rozgrzać a co za tym idzie filtr cząstek stałych nie jest w stanie się wyczyścić. Naprawa takiego silnika jest oczywiście bardzo kosztowna.

Silnik diesla

Na pewno nie można go już w dzisiejszych czasach unikać z powodu hałasu jakie z siebie wydaje, silniki te są już o niebo bardziej ciche niż jeszcze kilka lat temu. Są też coraz bardziej wydajne jeśli chodzi o spalanie paliwa, zwłaszcza na długich trasach. Bez wątpienia największym mankamentem tego rodzaju silników jest ich cena. Cena takiego samochodu, biorąc pod uwagę auta w tym samym segmencie, np. C może być wyższa od 5 do 10 tysięcy złotych od ceny samochodu wyposażonego w silnik benzynowy. Różnica w cenie jeszcze się zwiększa wraz segmentem i cenami samochodów.

Reasumując

Jeśli szukamy samochodu by sprawnie i szybko poruszać się po mieście. Ot takie codziennie dojazdy do pracy czy też do sklepu to idealnie sprawdza się wtedy silnik benzynowy. Te silniki z zasady mają prostszą konstrukcję i potrafią przejechać dobrze ponad 100 tysięcy kilometrów bez jakichkolwiek awarii. Także poza wymianą oleju czy innych części, które się zwyczajnie zużywają (np. Hamulce) nie powinniśmy być stałymi klientami warsztatów samochodowych. Ale pieniądze zaoszczędzone na warsztatach wydamy na stacji benzynowej.

Natomiast silniki napędzane ropą idealnie sprawdzą się w momencie gdy samochód jest naszym narzędziem pracy. Dlatego właśnie montowany jest w ciężarówkach, traktorach czy samochodach. Oczywiście w tych ostatnich sprawdza się gdy kierowca  przemierza mnóstwo kilometrów. Silniki diesla charakteryzują się niskim spalaniem paliwa. No ale wszystko ma swoją cenę. To co zaoszczędzimy na ropie możemy wydać w warsztacie samochodowym gdy silnik ten odmówi nam posłuszeństwa. 

Na szczęście w przypadku samochodów używanych różnice w cenach nie są już tak duże.Zakup samochodu używanego z dobrze utrzymanym silnikiem diesla może się okazać strzałem w dziesiątkę. Ale na pewno przy zakupie samochodu z takim silnikiem dobrze mieć przy sobie dobrego eksperta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *