ul. Dąbrowskiego 558, 60-451 Poznań

(61) 844 90 50 kontakt@fastserv.com.pl

Czy energia elektryczna dla samochodów będzie tańsza?

Najnowsze doniesienia z Ministerstwa Energii są niezwykle obiecujące dla właścicieli i przyszłych właścicieli samochodów z napędem elektrycznym. Ministerstwo mianowicie zamierza wprowadzić nową, niższą taryfę obowiązującą od godziny 23 do 5 rano, której to stawka za prąd miałabym 30% ceny regularnej. O tym wszystkich poinformował w piątek (17 lutego) minister energii Krzysztof Tchórzewski.

“Chcemy wprowadzić zasadę, że od godz. 23:00 do 05:00 energia elektryczna będzie kosztować 30 proc. ceny. W naszych elektrowniach w tym okresie dużo energii się marnuje” – powiedział Tchórzewski podczas konferencji w NFOŚiGW na temat elektromobilności.

Podczas rozmowy z dziennikarzami minister wyjaśniał kogo dotyczyłaby ta obniżka taryfy. A mianowicie każdy właściciel samochodu elektrycznego musiałby zainstalować w nim inteligentny licznik. W drugiej kolejności do tej taryfy otrzymałyby dostęp elektryczne instalacje grzewcze.

Główny cel zmian – przejechanie 100 kilometrów za ok. 4 złote.

Głównym celem, jak poinformował na konferencji minister, jest opracowanie baterii, która skumulowałby energię, która pozwoliłaby przejechać takim samochodem 250 kilometrów na jednym ładowaniu. 

“Nasza kalkulacja jest taka, że chcemy, by przy jeździe po mieście cena eksploatacyjna przejechania 100 km wynosiła tyle co 1 litr paliwa, czyli niewiele ponad 4 złote” – powiedział Tchórzewski. 

Minister poinformował zebranych, że konkurs na karoserię dla tego nowego, małego auta miejskiego o napędzie elektrycznym ogłoszony zostanie 3 marca.

“Na wyprodukowanie małego miejskiego samochodu będzie wsparcie dla przedsiębiorców. Środki państwowe będą zainwestowane w tzw. systemie thatcherowskim, czyli państwo wejdzie w udziały, ale do 49 proc. i nie będzie uczestniczyć w ogóle w zarządzaniu” – powiedział minister. Dodał, że po kilku latach byłaby możliwa opcja odkupu udziałów. 

W zeszłym roku Ministerstwo Energii przyjęło Plan Rozwoju Elektromobilności, zakładający, że do 2025 r. po polskich drogach będzie jeździć milion samochodów elektrycznych. Plan uwzględnia też elektryfikację transportu publicznego. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *