ul. Dąbrowskiego 558, 60-451 Poznań

(61) 844 90 50 kontakt@fastserv.com.pl

Samochód w firmie

Finanse w przedsiębiorstwie to rzecz najważniejsza. I dlatego również wybór samochodu do firmy powinien być rozpatrywany głownie pod kątem finansów. I wcale nie oznacza to, że mamy kupić samochód najtańszy jaki znajdziemy. Wybór samochodu powinien być wypadkową pomiędzy jego ceną, specyfikacją, kosztami eksploatacji i wszystkimi pozostałymi kosztami z nim związanymi.

Cena to dopiero początek

Cena samochodu to wszak tylko początkowy koszt i z czasem może się okazać, że wcale nie był to najwyższy wydatek. Warto zatem zaciągnąć opinii o jego awaryjności wśród innych użytkowników.  Trzeba zwrócić uwagę na ile lat producent i dealer udzielą nam gwarancji, na wyposażenie i wysokość ubezpieczenia. Także zakup samochodu do firmy musi zostać poprzedzony dokładną analizą.

Koszty eksploatacji

Znamy już ceny kilku modeli, które wybraliśmy. Trzeba iść dalej i sprawdzić ile będzie kosztowała eksploatacja poszczególnych samochodów. Na rynku mamy mamy silniki benzynowe, benzynowe + LPG, diesle i hybrydy. Każdy z nich posiada plusy i minusy. Silnik benzynowy to prosta budowa i w razie awarii niższe koszty naprawy. Jeśli do tego ma podłączoną instalację gazową to koszty paliwa znacząco się obniżają. Diesel natomiast to bardziej skomplikowana budowa silnika ale za to niższe spalanie. Natomiast w wypadku awarii to jego stopień skomplikowania przełoży się bez wątpienia na koszty naprawy. Hybryda to bez wątpienia najniższe koszty paliwa. Ale już budowa silnika jest tak skomplikowana, że koszty naprawy mogą przyprawić o zawrót głowy.

Do kosztów eksploatacyjnych zaliczyć również trzeba koszty spowodowane normalną eksploatacją auta, warto więc przyjrzeć się cenom poszczególnych części zamiennych, takich jak klocki hamulcowe, paski rozrządu, ponieważ ceny mogą się drastycznie różnić w zależności od marki i modelu auta. Od m.in. pojemności silnika zależy również w znacznej mierze jego ubezpieczenie, więc i na to trzeba zwrócić uwagę.

Pożegnanie z autem firmowym

Kupując samochód dla firmy musimy pamiętać również o tym, że przyjdzie dzień, w którym trzeba się będzie z autem pożegnać. I należy to zrobić w jak najlepszym stylu, czyli sprzedać go za dobrą cenę. Dlatego w dniu, w którym kupujemy samochód, musimy już myśleć o rozstaniu z nim i wybrać taki, który jak najmniej traci na wartości. A to zależy od marki i modelu. Prestiż marki ma duże znaczenie i nie tylko przy odsprzedaży ale także dobrze wpływa na postrzeganie naszej firmy, czego nie da się dokładnie policzyć.

Jak widać kupowanie samochodu dla firmy to musi być dobrze pomyślany proces.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *