ul. Dąbrowskiego 558, 60-451 Poznań

(61) 844 90 50 kontakt@fastserv.com.pl

Jak zostać mechanikiem samochodowym

Tak zwane samochodówki były kiedyś niezwykle popularnymi szkołami, bo oprócz nauki konkretnego zawodu można w nich było zrobić za darmo prawo jazdy. Jednak nowoczesne rozwiązania, z którymi mechanik styka się w dzisiejszych czasach na co dzień, wymagają często dużo większej wiedzy niż ta, którą można zdobyć w zawodówce. Dlatego częściej zatrudnienie znajdują osoby z wykształceniem średnim. Jednak brak średniego wykształcenia w tym kierunku nikogo dziś nie przekreśla. Mało tego, często bycie mechanikiem zaczyna się od bycia pasjonatem a wiedza i umiejętności zdobywane są z latami praktyki. Wykonując ten zawód należy też liczyć się z koniecznością ciągłego rozwoju, doszkalania, zapoznawania się z nowymi modelami, technologiami itd.

Kilka dróg do zdobycia zawodu mechanika samochodowego

Jak zostać mechanikiem samochodowym?

Aby zostać mechanikiem samochodowym można wybrać różne drogi rozwoju. Jedną z nich jest ukończenie szkoły zawodowej o profilu mechanik samochodowy. Do tego trochę praktyki, trochę teorii i jest szansa na znalezienie pracy w zawodzie u jednego z właścicieli warsztatu samochodowego.

Inną możliwością jest ukończenie technikum o tymże profilu. Problemem jest tu znikoma ilość praktyk. Ale dla chcącego nic trudnego. W każdym mieście jest sporo warsztatów i wystarczy wpisać w przeglądarkę np. Mechanik samochodowy Poznań i postarać się o praktyki we własnym zakresie. Natomiast na ilość wtłaczanej do głowy teorii nie można w technikum narzekać i będzie to naprawdę dobry start do dalszej edukacji.

Osoby, które wybrały liceum ogólnokształcące i dopiero później odkryły w sobie pociąg do tego zawodu mogą zdobyć wykształcenie w szkołach zaocznych albo wybrać się na studia inżynierskie.

Jeżeli człowiek nie czuje w sobie pociągu do nauki to pozostaje praktyka jako czeladnik – brak co prawda wykształcenia ale za to duża praktyka, którą można zakończyć egzaminem w Cechu Rzemiosł. 

Zalety pracy mechanika

Zalet wykonywania pracy mechanika samochodowego jest wiele. Bez wątpienia nie jest to praca monotonna i wymaga dużego zaangażowania. Mechanik samochodowy to również dobrze płatna praca. Oczywiście zależy od tego jak dobry jest  w tym co robi. Wykwalifikowany mechanik, specjalizujący się w konkretnej marce pojazdów może osiągnąć zarobki na bardzo przyzwoitym poziomie.

A gdy mamy już dużą wiedzę i bogate doświadczenie, możemy otworzyć własny warsztat. Własny biznes, pozwala nam jeszcze szybciej i lepiej się  rozwijać. A zdobywszy uznanie wśród klientów możemy liczyć na coraz wyższe zarobki.

Wady zawodu mechanika

Mechanik samochodowy to jednak nie tylko zalety. Praca ta ma również swoje wady. Główną wadą jest to, że jest to w sumie ciężka praca fizyczna, na dodatek w warunkach szkodliwych. Ciągłe obcowanie z olejami, smarami i innymi tego typu produktami, nie należy do najprzyjemniejszych i do najzdrowszych.

Jeżeli jesteśmy właścicielami warsztatu i pracę wykonujemy samodzielnie a chcemy naprawdę utrzymać dużą ilość klientów i osiągać przyzwoite zarobki, to niestety musimy liczyć się z nieregularnym i nienormowanym czasem naszej pracy.

Jest to zawód bez wątpienia wymagający, ale na pewno sprawi satysfakcję osobom, które kochają samochody, kochają wyzwania i nie przeszkadzają im dłonie wiecznie umazane smarami. I wbrew pozorom nie jest to zawód wyłącznie dla mężczyzn.

One thought on “Jak zostać mechanikiem samochodowym”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *