ul. Dąbrowskiego 558, 60-451 Poznań

(61) 844 90 50 kontakt@fastserv.com.pl

Samodzielna naprawa samochodu

Nie da się ukryć, że samochody to dla większości ich właścicieli istne oczko w głowie i powód do dumy. Dbają o nie, myją, czyszczą, ale i nieustannie drżą na samą myśl, że ukochane auto mogłoby ulec jakiejkolwiek mniejszej lub większej awarii. Niestety jej usunięcie i związana z tym wizyta w autoryzowanym serwisie lub znajomym warsztacie oznacza zazwyczaj spore wydatki. Jednak nie wszystkie usterki wymuszają na nas konieczność skorzystania z pomocy wykwalifikowanego mechanika, a większość z nich, szczególnie tych drobnych można z powodzeniem usunąć samodzielnie.

Własnoręczna naprawa – tylko z instrukcją w ręku.

Współcześnie produkowane samochody to zaawansowane technicznie konstrukcje, pełne elektroniki, a stopień ich skomplikowania wymaga zastosowania do naprawy specjalistycznych narzędzi oraz urządzeń diagnostycznych. Dostęp do wielu elementów, szczególnie silnika czy zawieszenia jest niezwykle utrudniony, ale mimo to są pewne części, które można bez większych problemów wymienić lub naprawić. Warto jednak przed rozpoczęciem pracy zaopatrzyć się w instrukcję obsługi posiadanego auta, a informacje, w jaki sposób dotrzeć do trudno dostępnych miejsc można także znaleźć w internecie.

Co może wymienić lub naprawić każdy kierowca.

Podstawowa czynnością, którą można wykonać praktycznie w każdym aucie, jest oczywiście wymiana oleju, dokonywana zazwyczaj co kilkanaście tysięcy kilometrów. Trzeba tylko zakupić olej dopasowany do danego modelu silnika i postępować zgodnie z instrukcją obsługi pojazdu, a podobnie można postąpić w przypadku płynu chłodniczego. Równie prosta i pozwalająca zaoszczędzić koszty wizyty u mechanika będzie samodzielna wymiana filtra powietrza, ograniczająca się do odpięcia kilku zatrzasków, zdjęcia obudowy i wymiany filtra znajdującego się wewnątrz. Takie same zasady obowiązują przy wymianie świec zapłonowych, do których jednak konieczny jest zakup specjalnego klucza, dostępnego w większości sklepów motoryzacyjnych. Każdy kierowca musi też posiadać w samochodzie komplet zapasowych żarówek, a wiedza o sposobie ich wymiany pozwala często uniknąć wysokiego mandatu. Posiadając pewną żyłkę techniczną, można spróbować pokusić się nawet o wymianę elementów zawieszenia, ale warto w tym celu skorzystać z oferty warsztatów wynajmujących profesjonalne stanowiska wyposażone w podnośnik i pełen zestaw potrzebnych narzędzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *