ul. Dąbrowskiego 558, 60-451 Poznań

(61) 844 90 50 kontakt@fastserv.com.pl

Co możemy naprawić w samochodzie samodzielnie?

samodzielna naprawa samochodu

Samochód już dawno przestał być uważany za synonim luksusu i stał się po prostu narzędziem ułatwiającym codzienne przemieszczanie się. Niestety, jak każde inne narzędzie, również on może się zepsuć, co wymaga zazwyczaj wizyty w warsztacie czy autoryzowanym serwisie obsługi. Najczęściej jeździmy tam nawet z drobnymi awariami, które jednak przy odrobinie chęci i umiejętności możemy usunąć własnoręcznie.

Samodzielna naprawa – możliwa, ale nie wszystkiego

Nie da się ukryć, że nie każdy z nas ma zdolności ściśle techniczne czy wiedzę z zakresu budowy silnika, czy podwozia samochodu. Ich konstrukcja jest niezwykle skomplikowana, szczególnie najnowszych modeli wręcz nafaszerowanych elektroniką. Tych elementów auta zdecydowanie lepiej jest nie ruszać, zdając się na pomoc specjalistów, ale na szczęście do większości części jest łatwy dostęp i można spróbować wymienić je samemu. Warto jednak przed rozpoczęciem zaopatrzyć się w instrukcję obsługi pojazdu, gdzie w przystępny sposób opisano, jak dotrzeć do trudno dostępnych miejsc i w jaki sposób demontować poszczególne elementy bez ryzyka ich trwałego uszkodzenia.

Z czym powinien poradzić sobie każdy kierowca

Wśród wielu napraw, jakie można wykonać w naszym aucie, pierwsze miejsce zajmuje z pewnością wymiana oleju. Jest ona obowiązkowa, najczęściej co kilkanaście tysięcy kilometrów, a zaniedbanie tego może mieć nieodwracalne skutki, z zatarciem silnika włącznie. Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest zakupienie oleju dokładnie do rodzaju silnika, następnie rozgrzewa się silnik, a po wyłączeniu ostrożnie odkręca korek miski olejowej. Olej spuszcza się do podstawionego naczynia, a po zakręceniu spustu, wlewa nowy do poziomu oznaczonego w instrukcji.
Kolejną samodzielną naprawą auta jest wymiana filtru oleju i powietrza, która polega na odkręceniu starej części i umieszczeniu nowej dokładnie w wyznaczonym miejscu. Podobnie rzecz ma się z wymianą żarówek, których komplet trzeba wozić w samochodzie, co pozwoli uniknąć wysokich mandatów za brak świateł. Przy trochę większych zdolnościach można pokusić się także o samodzielne usunięcie drobnych uszkodzeń lakieru, rys czy odprysków. Właściwego koloru lakier można zakupić w licznych sklepach motoryzacyjnych tak jak i wszystkie inne potrzebne materiały. Sama naprawa nie jest trudna, wystarczy tylko odtłuścić malowane miejsce, odizolować od nieuszkodzonej części i nałożyć lakier. Przy małych ryskach można użyć w tym celu wykałaczki, a przy większych lepiej sprawdzi się praktyczny spray. Po wyschnięciu polerujemy powierzchnię do połysku i gotowe, maska czy drzwi wyglądają jak nowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *