ul. Dąbrowskiego 558, 60-451 Poznań

(61) 844 90 50 kontakt@fastserv.com.pl

Objawy i przyczyny usterek samochodu

typowe usterki w samochodach

Poruszanie się niesprawnym samochodem stwarza olbrzymie zagrożenie, nie tylko dla jadącego nim kierowcy, ale i dla innych uczestników ruchu drogowego. Przyczyn awarii naszego auta jest naprawdę wiele i najczęściej dowiadujemy się o nich w momencie ich wystąpienia. Nierzadko po prostu ignorujemy niepokojące objawy czy odgłosy wydobywające się z różnych części silnika, czy zawieszenia. Nie należy jednak ich lekceważyć, a zareagowanie w porę może nam zaoszczędzić wielu kosztownych napraw.

Kiedy coś stuka i piszczy, czas na wizytę u mechanika

Nadciągającą usterkę zawieszenia można zazwyczaj poznać po charakterystycznym stukaniu, hałasie dobywającym się z okolicy kół. Nie da się ukryć, że jest to najważniejszy element auta odpowiadający za bezpieczeństwo jazdy, a szczególną uwagę należy poświęcić stanowi amortyzatorów. Takie odgłosy mogą świadczyć o ich postępującym zużyciu, niepokojące są również wszelkie wykryte wycieki płynu hydraulicznego, mogące wpływać na znaczne pogorszenie prowadzenia samochodu i jego niebezpieczne kołysanie np. w zakrętach. Pojazd zaczyna też podskakiwać na najmniejszych nawet nierównościach, a na oponach jest widoczne nierównomierne zdzieranie się bieżnika.

Innym elementem często ulegającym awarii są hamulce, których uszkodzenie również daje również widoczne i słyszalne objawy. Spod kół wydobywa się głośny pisk, będący objawem narastającego tarcia o siebie metalowych części. Można także odczuć silne drgania przenoszące się na kolumnę kierownicy świadczące o krzywych tarczach hamulcowych. Zazwyczaj jest ona niewłaściwie zamontowana lub wyważona, w takiej sytuacji warto też sprawdzić stan klocków hamulcowych. Jazda z niesprawnymi hamulcami to nie ryzyko, ale wręcz głupota, a skutki takiej nieodpowiedzialności mogą być naprawdę tragiczne.

Paliwo wpływa na pracę silnika

Każdemu kierowcy zdarzają się problemy z porannym uruchomieniem auta czy nierównomierna praca silnika. Można odczuć znaczny spadek jego mocy, czasami wręcz uniemożliwiający normalną jazdę, a w niektórych przypadkach spod maski zaczyna się wydobywać gęsty dym. Jest to niestety oznaka wielu poważnych uszkodzeń, o bardzo zróżnicowanych przyczynach. Za nierówną pracę jednostki napędowej odpowiada między innymi niskiej jakości lub zanieczyszczone paliwo. Kłopoty z uruchomieniem są zazwyczaj spowodowane rozładowaniem akumulatora lub awarią układu zapłonowego, można też sprawdzić stan świec. Czarny dym oczywiście nie zawsze musi oznaczać pożar pod maską, ale uszkodzenie turbosprężarki, ubytki oleju, czy jego obecność w układzie dolotowym jest raczej pewne. Dymienie na biało świadczy z kolei o problemach z chłodzeniem np. ubytkiem płynu chłodniczego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *