ul. Dąbrowskiego 558, 60-451 Poznań

(61) 844 90 50 kontakt@fastserv.com.pl

Auto detailing – czy warto go stosować w przypadku nowych aut

Wiele lat temu reflektory aut były wykonywane ze szkła, a obecnie wykonywane są one z tworzyw które są przejrzyste i bardziej elastyczne niż typowe szkło. No ale te tworzywa sztuczne takie jak poliwęglan mają też dość wiele wad. Jedną z nich jest rzecz jasna obniżona odporność na działanie chemicznych środków czyszczących. Z tej właśnie przyczyny lampy w aucie które ma trochę ponad rok są już zazwyczaj lekko matowe. Nie jest to wiele znaczący problem, ale z miesiąca na miesiąc ten stan się pogarsza i po pewnym czasie lampy nadają się jedynie do wymiany. Podobnie jest z wnętrzem auta, które dość często się czyści i po wyczyszczeniu nie zabezpiecza przed działaniem środków chemicznych.

Problem ten nie dotyczy jedynie aut które mają więcej niż dziesięć lat, bo środki chemiczne z różną szybkością niszczą elementy auta wewnątrz i na zewnątrz. Rzecz jasna te zniszczenia zależą od tego jakimi środkami chemicznymi myjemy auto i jak dokładnie te środki zmywamy po zakończeniu czyszczenia z karoserii. Jeśli nie robimy tego dość dokładnie, to po pewnym czasie auto nie wygląda tak jak nowe, choć salon opuściło trochę ponad pół roku temu. Nie gra to rzecz jasna roli w przypadku tych, którzy samochód traktują tak jak narzędzie. Lecz właściciele aut, którzy chcą by ich ulubieniec bardzo długo wyglądał tak jak nowy lepiej dobierają środki do czyszczenia tapicerek i lakieru. Chodzi tu o to, by środki te łatwiej zmywało się wodą i ścierkami, a po ich użyciu zabezpieczają auto środkami, dzięki którym następne mycie pozostawi mniej śladów.

To zabezpieczanie ma rzecz jasna sens w przypadku aut które mniej niż rok temu opuściły salon samochodowy. No bo w ich przypadku część taka jak reflektor może być warta nawet blisko tysiąc złotych. Część taka czasami jest też dość trudną jeśli chodzi o zamocowanie, bo w niektórych modelach aut trzeba zdejmować spory zderzak i demontować obudowę filtra powietrza wraz z innymi drobiazgami, tylko po to by dostać się do lampy. Z tej właśnie przyczyny dbanie o pewne elementy ma sens i warto zaczynać to dbanie od wyjazdu z salonu. Mowa tu o tym, że zakup środka zabezpieczającego przed promieniowaniem UV do lamp auta to wydatek symboliczny, czyli trzeba wydać jakieś kilkanaście złotych, by lampa zachowała swoje właściwości przez dłuższy czas.

Podobnie jest rzecz jasna z panelami z materiałów sztucznych we wnętrzu. One też są narażone na różnego rodzaju uszkodzenia. W tym na utratę walorów estetycznych które może wywołać intensywne słońce i wiele środków czystości. Dlatego dosłownie trzeba zabezpieczać elementy wnętrza od nowości, po to by auto nie traciło swoich walorów estetycznych i by jego odsprzedanie po paru latach nie było problemem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *